لوگو مرجع تخصصی سرطان پروستات ایران

اسکن MRI پروستات قبل از بیوپسی - مزایا و معایب اسکن ام آر آی

اسکن MRI پروستات یک روش تصویربرداری پیشرفته از پروستات است که این روش اسکن ام آر آی برای تشخیص و ارزیابی بیماری‌های پروستات استفاده می‌شود.

اسکن MRI پروستات قبل از بیوپسی - مزایا و معایب اسکن ام آر آی

در این مقاله، در مورد اسکن MRI پروستات قبل از بیوپسی صحبت خواهیم کرد. اسکن MRI پروستات یک روش تصویربرداری پیشرفته است که برای تشخیص و ارزیابی بیماری‌های پروستات استفاده می‌شود. در ادامه، مزایا و معایب اسکن ام آر آی پروستات، بیوپسی پروستات و مزایا و معایب این روش را بررسی خواهیم کرد. در نهایت، به بررسی اسکن MRI پروستات قبل از بیوپسی، مزایا و معایب آن خواهیم پرداخت.

اسکن ام آر آی چند پارامتری در تشخیص سرطان پروستات

در اسکن ام آر آی (تصویربرداری رزونانس مغناطیسی) با استفاده از آهن ربا، تصویر دقیقی از پروستات و بافت های اطراف آن به دست می آید. در بسیاری از مراکز درمانی، پیش از انجام نمونه برداری، از نوعی ام آر آی به خصوص، به نام ام آر آی چند پارامتری استفاده می شود که به پزشک کمک می کند تا وجود سرطان در پروستات و همچنین سرعت رشد احتمالی آن را نیز تشخیص دهد.

در برخی مراکز درمانی دیگر، ابتدا نمونه برداری انجام می شود و پس از آن برای بررسی گسترش سرطان داخل پروستات به قسمت های دیگر بدن، از اسکن ام آر آی استفاده می شود. همه مراکز درمانی، امکانات لازم برای انجام ام آرآی چند پارامتری پیش از نمونه برداری را ندارند اما پزشک می تواند مراکز درمانی که این نوع اسکن را انجام می دهند را به بیمار معرفی کند. 

در صورت وجود دستگاه ضربان ساز یا ابزار فلزی دیگری در بدن فرد، امکان انجام ام آرآی وجود نخواهد داشت.

اسکن MRI پروستات چیست؟

اسکن MRI پروستات یک فرایند تصویربرداری پیشرفته است که با استفاده از میدان مغناطیسی قوی و امواج رادیویی، تصاویر دقیق و واضحی از پروستات تولید می‌کند. این روش تصویربرداری برای تشخیص و ارزیابی بیماری‌های پروستات مانند سرطان پروستات استفاده می‌شود.

مزایا اسکن MRI پروستات

 • دقت بالا: اسکن MRI پروستات دقت بالایی در تشخیص سرطان پروستات دارد و قادر است تا حتی سرطان‌های کوچک را نشان دهد.
 • بدون استفاده از پرتو: اسکن MRI پروستات بدون استفاده از پرتو X-ray صورت می‌گیرد، بنابراین خطر ایجاد آسیب به بافت‌های اطراف پروستات کاهش می‌یابد.
 • تصاویر دقیق: تصاویر تولید شده توسط اسکن MRI پروستات دقیق و واضح هستند و به پزشک کمک می‌کنند تا بیماری‌های پروستات را به خوبی ارزیابی کند و درمان مناسب را تجویز کند.

معایب اسکن MRI پروستات

 • هزینه: اسکن MRI پروستات هزینه بالایی دارد و برخی از بیماران ممکن است نتوانند هزینه آن را تحمل کنند.
 • زمان مصرفی: اسکن MRI پروستات زمان زیادی می‌برد و برخی از بیماران ممکن است از نظر فیزیکی و روحی این زمان طولانی را تحمل نکنند.
 • محدودیت‌ها در برخی موارد: در برخی موارد خاص مانند وجود تجهیزات پزشکی فلزی یا ضایعات قدیمی در بدن، اسکن MRI پروستات ممکن است محدودیت داشته باشد و نتواند تصویر دقیقی از پروستات تولید کند.

بیوپسی پروستات چیست؟

بیوپسی پروستات یک روش تشخیصی است که در آن نمونه‌ای از بافت پروستات برداشت شده و به آزمایشگاه فرستاده می‌شود تا بررسی شود. این روش معمولاً برای تشخیص سرطان پروستات استفاده می‌شود و به پزشک کمک می‌کند تا نوع و مرحله بیماری را تشخیص دهد.

مزایا و معایب انجام اسکن ام آرآی پیش از نمونه برداری چیست؟

اسکن MRI پروستات قبل از بیوپسی هدف اصلی دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. هدف اصلی این روش تصویربرداری استفاده از MRI پروستات قبل از انجام بیوپسی است. این روش به پزشک کمک می‌کند تا قبل از انجام بیوپسی، بافت پروستات را به خوبی مورد بررسی قرار دهد و بهترین نقطه برای بیوپسی را تعیین کند. همچنین، اسکن MRI قبل از بیوپسی به پزشک کمک می‌کند تا نواحی مشکوک یا خوش‌بینانه در پروستات را شناسایی کند و بر اساس آن تصمیم‌گیری کند که آیا بیوپسی ضروری است یا خیر.

مزایا اسکن MRI قبل از بیوپسی

 • این نوع اسکن، درباره وجود سرطان داخل پروستات و سرعت احتمالی رشد آن اطلاعاتی را در اختیار پزشک قرار می دهد. 
 • احتمال تشخیص سرطانی با سرعت رشد پایین که معمولا بی خطر است، در ام آرآی نسبت به نمونه برداری پایین تر است. 
 • درباره لزوم انجام نمونه برداری، به پزشک کمک می کند. در صورت عدم وجود هرگونه مورد غیرعادی در نتیجه اسکن، نشان می دهد که فرد به سرطان از نوع نیازمند به درمان مبتلا نیست. در نتیجه می توان از انجام نمونه برداری و در نتیجه، ایجاد عوارض جانبی آن خودداری کرد. 
 • درصورت نیاز به انجام نمونه برداری، پزشک با استفاده از نتایج اسکن درباره اینکه از کدام قسمت پروستات باید نمونه برداری انجام شود، تصمیم می گیرد. 
 • اگر در نمونه برداشته شده، سلول سرطانی مشاهده شود، معمولا برای بررسی گسترش آن، دیگر نیازی به انجام تصویربرداری نخواهد بود؛ زیرا پزشک می تواند این اطلاعات را از نتیجه اولین اسکن ام آرآی دریافت کند. بنابراین به محض دریافت نتایج نمونه برداری، می توان درباره درمان های مناسب گفت و گو کرد. 

معایب اسکن MRI قبل از بیوپسی

 • درصورتی که قرارگیری در مکان های بسته یا کوچک برای فرد دشوار باشد، قرارگیری در دستگاه ام آرآی نیز می تواند تجربه ای ناخوشایند برای او باشد. 
 • در برخی موارد، برای انجام تصویربرداری به بیمار نوعی رنگ مخصوص تزریق می شود که گاهی می تواند باعث ایجاد عوارض جانبی خفیفی شود.

اقدامات مورد نیاز برای اسکن ام آر آی

پیش از انجام اسکن، پزشک یا پرستار سوالاتی را از فرد خواهند پرسید؛ همچنین به دلیل استفاده از آهن ربا در ام آر آی، از فرد درباره وجود هر نوع ایمپلنتی که به آهن ربا جذب شود خواهند پرسید. برای مثال درصورت وجود دستگاه ضربان ساز در قلب، امکان انجام ام آر آی وجود نخواهد داشت. همچنین، پیش از انجام اسکن، باید تمام زیورآلات و یا اجسام فلزی از بدن جدا شوند. 

برای انجام این اسکن، باید ابتدا بی حرکت بر روی تخت ام آر آی دراز بکشید. سپس، تخت به آرامی به داخل دستگاه حرکت می کند. دستگاه های تصویربرداری ام آرآی، به شکل دونات یا تونل هستند. اگر قرار گرفتن در مکان های بسته یا کوچک برایتان ناخوشایند است (کلاستروفوبیا) به تکنسین ام آر آی اطلاع دهید. 

در برخی موارد، در طول تصویربرداری، نوعی رنگ به بیمار تزریق می شود که می تواند در مشاهده دقیق تر پروستات و دیگر اندام های داخلی در تصویربرداری موثر باشد. این کار معمولا بی خطر است ولی در افراد مبتلا به مشکلات کلیوی یا آسم،  می تواند باعث بروز مشکلاتی شود. بنابراین در صورت ابتلا به این بیماری ها، و یا داشتن آلرژی به رنگ و یا هر نوع حساسیت دیگری، تکنسین تصویربرداری را مطلع سازید. 

مدت زمان انجام تصویربرداری ام آر آی 30 تا 40 دقیقه خواهد بود. دستگاه ام آر آی با بیمار تماس ندارد ولی سر و صدای زیادی دارد و می تواند باعث ایجاد حس گرما در فرد شود. تکنسین ام آرآی در طول انجام اسکن اتاق را ترک می کند ولی فرد می تواند از طریق دستگاه رابط با او صحبت کند و یا با هدفون به موزیک گوش دهد. 

دریافت نتایج

تصویر ام آر آی توسط متخصص رادیولوژیستی که در زمینه تشخیص بیماری ها با روش های تصویربرداری و رادیوگرافی تخصص دارد، بررسی می شود و به هرکدام از تصاویر پروستات از 1 تا 5 امتیاز می دهد. به این عدد امتیاز پیرادز یا PI-RADS (تصویربرداری پروستات- سیستم داده و گزارش) یا نمره لیکرت می گویند. این عدد، بیانگر احتمال وجود سرطان در داخل پروستات است. نمره لیکرت و پیرادز هر دو مقادیر یکسانی بین یک تا 5 دارند. 

 • نمره پیرادز یا لیکرت 1: غیرممکن بودن احتمال ابتلا به سرطان پروستاتی که نیاز به درمان دارد.
 • نمره پیرادز یا لیکرت 2: احتمال پایین ابتلا به سرطان پروستاتی که نیاز به درمان دارد. 
 • نمره پیرادز یا لیکرت 3: احتمال متوسط ابتلا به سرطان پروستاتی که نیاز به درمان دارد. به این حالت، نتیجه مرزی می گویند. 
 • نمره پیرادز یا لیکرت 4: احتمال بالای ابتلا به سرطان پروستاتی که نیاز به درمان دارد. 
 • نمره پیرادز یا لیکرت 5: احتمال بسیار بالای ابتلا به سرطان پروستاتی که نیاز به درمان دارد. 

اگر نمره پیرادز یا لیکرت 1 یا 2 باشد به این معنی است که ابتلا به سرطانی که نیاز به درمان داشته باشد غیرممکن است و پزشک می تواند از تجویز نمونه برداری خودداری کند و فقط آزمایش های منظم پی اس ای (PSA) را تجویز کند تا هر نوع تغییری در سطح PSA را به سرعت تشخیص دهد. همچنین پزشک، برای درمان و بهبود هر گونه علائم ادراری می تواند درمان های مناسبی تجویز کند

در صورتی که نمره پیرادز یا لیکرت 3 باشد، پزشک، دیگر نتایج آزمایش فرد را بررسی خواهد کرد تا درباره لزوم انجام نمونه برداری تشخیص سرطان پروستات تصمیم گیری کند و اگر به این نتیجه برسد که فرد به انجام نمونه برداری نیازی ندارد، انجام منظم آزمایش PSA را تجویز خواهد کرد تا هر نوع تغییر در سطح PSA را به موقع تشخیص دهد. 

اگر نمره پیرادز یا لیکرت 4 یا 5 باشد، فرد معمولا برای بررسی ابتلا به سرطان باید تحت نمونه برداری پروستات قرار گیرد. 

توصیه‌های پس از بیوپسی پروستات

بعد از انجام بیوپسی پروستات، برخی اقدامات و مراقبت‌های لازم است که بیمار باید رعایت کند تا بهبودی سریع‌تر و بهتری داشته باشد. در ادامه به برخی از این اقدامات و مراقبت‌ها خواهیم پرداخت:

 • استراحت و استراحت: پس از بیوپسی پروستات، بیمار باید به استراحت و استراحت کافی بپردازد. این شامل استراحت در خانه، اجتناب از فعالیت‌های سنگین و استراحت در تخت برای مدتی است.
 • مصرف داروها: پزشک ممکن است به بیمار داروهایی مانند ضد التهاب‌ها یا ضد درد‌ها تجویز کند تا درد و تورم پس از بیوپسی را کاهش دهد. بیمار باید دستورات پزشک را در مورد مصرف داروها رعایت کند و همچنین از مصرف هر گونه دارویی که ممکن است با داروهای تجویزی تداخل داشته باشد، اطلاع دهد.
 • جلوگیری از عفونت: بعد از بیوپسی پروستات، بیمار باید به بهداشت شخصی خود توجه کند تا از عفونت جلوگیری کند. این شامل شستشوی مناسب دست‌ها قبل و بعد از استفاده از توالت، استفاده از ضدعفونی کننده‌های موضعی و رعایت بهداشت تمیزی است.
 • رژیم غذایی: بیمار باید رژیم غذایی سالم و خوبی را دنبال کند تا بهبودی سریع‌تری داشته باشد. این شامل مصرف مواد غذایی سبک و قابل هضم، مصرف میوه‌ها و سبزیجات، محدودیت مصرف چربی‌ها و شیرینی‌ها و همچنین مصرف مایعات کافی است.
 • پیگیری نتایج: بعد از انجام بیوپسی پروستات، نتایج آزمایشات به پزشک ارائه می‌شود. بیمار باید با پزشک خود ملاقات کند تا نتایج را بررسی کند و در صورت لزوم درمان مناسب را ادامه دهد.
چکاپ آنلاین سرطان پروستات

چکاپ آنلاین سرطان پروستات

از هر 8 مرد یک نفر به سرطان پروستات مبتلا می شود. این بیماری در افرادی که سابقه فردی و خانوادگی ابتلا به برخی بیماری ها را دارند، بیشتر مشاهده می شود. با پاسخ دهی به سوال های مطرح شده در بخش چکاپ سرطان پروستات، می توانید در سه دقیقه متوجه شوید که آیا لزومی دارد آزمایش PSA انجام دهید و یا اگر این آزمایش را قبلا انجام داده اید نتیجه ی آن چگونه تفسیر می شود.

چکاپ آنلاین سرطان پروستات، یکی از ابزارهای مرجع تخصصی سرطان پروستات ایران است که به شما کمک می کند تا بفهمید آیا شما در معرض خطر سرطان پروستات هستید یا خیر. با توجه به اینکه تشخیص زودرس سرطان پروستات بسیار مهم است، استفاده از این ابزار می تواند به شما کمک کند تا به موقع اقدامات لازم را انجام دهید.