لوگو مرجع تخصصی سرطان پروستات ایران

قرص بیکالوتامید در سرطان پروستات (داروی خوراکی) + عوارض

قرص کازودکس که با نام عمومی بیکالوتامید نیز شناخته می‌شود، یک داروی تجویزی است که برای تغییر سطوح برخی از هورمون ها در بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قرص بیکالوتامید در سرطان پروستات (داروی خوراکی) + عوارض
6 دقیقه زمان مطالعه

سرطان پروستات، شایع‌ترین سرطان در میان آقایان است. در مراحل اولیه، این بیماری قابل درمان است. اما در صورت پیشرفت، درمان آن پیچیده‌تر می‌شود. قرص بیکالوتامید (Bicalutamide) یکی از داروهای خوراکی است که در کنار سایر روش‌های درمانی برای کنترل سرطان پروستات پیشرفته به کار می‌رود. در این مقاله قصد داریم با هم به دنیای قرص بیکالوتامید سفر کنیم و ببینیم این دارو چگونه می‌تواند به روند درمان کمک کند.

قرص بیکالوتامید چیست و چگونه عمل می کند؟

قرص بیکالوتامید با نام‌های تجاری دیگری مانند بیکالومید (Bicalumid) و بیکالوکس (Bicalox) نیز شناخته می‌شود. این دارو با مهار هورمون تستوسترون، به کنترل رشد سلول‌های سرطانی پروستات کمک می‌کند.

همانطور که می‌دانید، تستوسترون هورمون جنسی مردانه است. برخی از سلول‌های سرطانی پروستات برای رشد خود به تستوسترون وابسته هستند. قرص بیکالوتامید با مسدود کردن گیرنده‌های سلولی تستوسترون، مانع از اتصال این هورمون به سلول‌های سرطانی می‌شود. در نتیجه، رشد سلول‌های سرطانی کند شده و یا متوقف می‌گردد.

نام تجاری: کازودکس

اشکال مصرفی: قرص خوراکی (50 میلی گرم)

طبقه یا دسته دارویی: آنتی آندروژن ها، هورمون ها / ضد نئوپلاستیک ها

بیکالوتامید نوعی داروی نسخه ای است که به دسته ای از داروها به نام مهارکننده های گیرنده آندروژن غیر استروئیدی تعلق دارد. بیکالوتامید معمولاً برای درمان سرطان پروستات که به سایر قسمت های بدن گسترش یافته است (متاستاتیک) استفاده می شود.

بیکالوتامید در ترکیب با داروی دیگری به نام هورمون آزاد کننده هورمون لوتئین کننده یا LHRH تجویز می شود. LHRH معمولاً به جلوگیری از تولید تستوسترون در بیضه ها کمک می کند. البته تاثیرگذاری قرص بیکالوتامید در کودکان مشخص نیست.

قرص بیکالوتامید برای چه کسانی تجویز می‌شود؟

قرص بیکالوتامید به تنهایی برای درمان سرطان پروستات استفاده نمی‌شود. پزشک متخصص شما ممکن است این دارو را در کنار سایر روش‌های درمانی مانند هورمون درمانی با آنالوگ‌های LHRH و یا خارج کردن بیضه‌ها (Orchiectomy) برای آقایان مبتلا به سرطان پروستات پیشرفته تجویز کند.

نحوه مصرف قرص بیکالوتامید

قرص بیکالوتامید به صورت روزانه و طبق دستور پزشک مصرف می‌شود. پزشک شما با توجه به شرایط بیمار، دوز مصرفی مناسب را تعیین می‌کند. حتما دارو را طبق دستور پزشک و در زمان‌های مشخص مصرف کنید.

نکات مهم در مصرف قرص بیکالوتامید:

 • دارو را همراه با غذا یا بدون غذا می‌توانید مصرف کنید.
 • در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف، به محض یادآوری آن را میل کنید. اما هرگز برای جبران نوبت فراموش شده، دوز دارو را دوبرابر نکنید.
 • مصرف دارو را خودسرانه قطع نکنید. حتما قبل از قطع مصرف با پزشک خود مشورت کنید.
 • در صورت بروز هرگونه عوارض جانبی، پزشک خود را مطلع سازید.

موارد احتیاطی

اگر در حین استفاده از این دارو صاحب فرزند شوید، بیکالوتامید می تواند به جنین شما آسیب برساند. بنابراین هنگام استفاده از بیکالوتامید و حداقل 130 روز (حدود 19 هفته) پس از مصرف آخرین دوز، از روش های موثر کنترل بارداری برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید.

قبل از مصرف این دارو

در صورت وجود حساسیت به بیکالوتامید، نباید از آن استفاده کنید.

در صورتی که شریک جنسی شما توانایی باردار شدن را داشته باشد، در حین مصرف این دارو از روش های موثر کنترل بارداری استفاده کنید. زیرا اگر در حین استفاده از این دارو صاحب فرزند شوید، بیکالوتامید می تواند به جنین شما آسیب برساند. همچنین به مدت حداقل 130 روز (حدود 19 هفته) پس از مصرف آخرین دوز مصرفی خود، به استفاده از روش های کنترل بارداری ادامه دهید.

بیکالوتامید معمولاً برای زنان یا کودکان استفاده نمی شود.

زیرا اگر خانمی در دوران بارداری آن را مصرف کند، می تواند منجر به بروز نقص مادرزادی کودک شود.

بنابراین برای اطمینان از بی خطر بودن این دارو برای شما، در صورت وجود سابقه ابتلا به هریک از بیماریهای زیر آن را به پزشک خود اطلاع دهید:

 • بیماری کبد
 • دیابت

چگونه باید بیکالوتامید مصرف کنم؟

بیکالوتامید را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف کنید از تمام دستورالعمل های موجود روی برچسب نسخه خود پیروی کنید و برگه راهنمای دارو را که توسط داروساز ارائه شده است بخوانید. همچنین پزشک ممکن است هر چند وقت یکبار دوز مصرفی شما را تغییر دهد.

بیکالوتامید معمولاً بصورت یک بار در روز هنگام صبح یا عصر مصرف می شود.

دارو را هر روز در ساعت معینی، به همراه غذا یا بدون غذا مصرف کنید.

LHRH به عنوان یک تزریق یا یک ایمپلنت کوچک که از طریق یک سوزن زیر پوست اطراف ناف شما تزریق می شود، تجویز می شود. تزریق LHRH در فواصل زمانی مانند هر 4 هفته یک بار انجام می شود. سعی کنید دستورالعمل های پزشک خود را دنبال کنید.

شما نباید به طور خودسرانه مصرف بیکالوتامید را متوقف کنید و حتماً این کار را باید با اجازه پزشک انجام دهید.

در حین مصرف این دارو به انجام آزمایش های پزشکی مکرر نیاز خواهید داشت.

دارو در دمای اتاق و به دور از گرما و رطوبت، نگهداری شود.

عوارض جانبی بیکالوتامید

در صورت بروز علائم واکنش آلرژیک به بیکالوتامید، مانند کهیر؛ تنفس دشوار یا مشکلات تنفسی؛ تورم در صورت، لب ها، زبان یا گلو بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.

همچنین در صورت بروز موارد زیر فوراً به پزشک خود اطلاع دهید:

 • درد یا تورم پستان
 • درد ناگهانی قفسه سینه، خس خس سینه، سرفه خشک، احساس تنگی نفس
 • علائم کاهش گلبول های قرمز (کم خونی): مانند رنگ پریدگی پوست، خستگی غیر عادی، سرگیجه یا تنگی نفس، سردی دست ها و پاها
 • علائم مشکلات کبدی مانند: تهوع، درد بالای معده، احساس خستگی، از دست دادن اشتها، ادرار تیره، مدفوع کم رنگ یا سفید، یرقان (زردی پوست یا چشم ها)، تب، لرز
 • علائم قند خون بالا مانند: افزایش تشنگی، افزایش ادرار، خشکی دهان، بوی میوه ای دهان
 • (اگر وارفارین هم مصرف می کنید) کبودی یا خونریزی غیرعادی

عوارض جانبی رایج بیکالوتامید ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • کم خونی
 • وجود خون در ادرار
 • تب، لرز، علائم شبه آنفولانزا
 • مشکلات تنفسی
 • گرگرفتگی
 • درد در پشت، لگن یا معده
 • تورم در بازوها، مچ پاها، ساق پاها یا پاها
 • افزایش ادرار شبانه
 • ضعف، سرگیجه
 • تهوع، اسهال، یبوست

البته این موارد لیست کاملی از عوارض جانبی نیست و ممکن است موارد دیگری نیز اتفاق بیفتد. با این حال برای مشاوره پزشکی و کسب اطلاعات بیشتر در مورد عوارض جانبی این دارو به پزشک خود مراجعه کنید.

موارد منع مصرف قرص بیکالوتامید

قرص بیکالوتامید برای همه افراد مناسب نیست. در برخی موارد، پزشک ممکن است مصرف این دارو را برای شما منع کند. از جمله موارد منع مصرف این دارو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حساسیت به بیکالوتامید یا سایر اجزای تشکیل دهنده دارو
 • مشکلات شدید کبدی

چه داروهای دیگری بر بیکالوتامید تأثیر می گذارد؟

در مورد سایر داروهای مصرفی خود به خصوص موارد زیر به پزشک خود اطلاع دهید:

 • رقیق کننده خون (وارفارین، کومادین، جانتوون)

البته این موارد لیست کاملی از تداخلات دارویی بیکالوتامید نیست. سایر داروها، از جمله داروهای با نسخه و بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی ممکن است بر بیکالوتامید تأثیر بگذارند. همه تداخلات دارویی ممکن در اینجا ذکر نشده است.

توجه

به یاد داشته باشید، این دارو و سایر داروها را دور از دسترس کودکان قرار دهید، هرگز داروهای خود را با دیگران به اشتراک نگذارید و از این دارو تنها برای موارد تجویز شده استفاده کنید.

پرسش های متداول

در صورت مصرف بیش از حد یا سوء مصرف چه اتفاقی می افتد؟

به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشید.

هنگام مصرف بیکالوتامید باید از چه چیزهایی اجتناب کنم؟

تا زمانی که بدانید این دارو چه تأثیری می تواند بر شما داشته باشد از رانندگی کردن یا انجام فعالیت های خطرناک خودداری کنید. زیرا ممکن است این دارو واکنش های شما را مختل کنند.

بیکالوتامید همچنین می تواند باعث آفتاب سوختگی شود. بنابراین از قرار گرفتن زیر نور خورشید یا سولاریوم خودداری کنید و زمانی که در خارج از منزل هستید لباس محافظ بپوشید و از کرم ضد آفتاب (SPF 30 یا بالاتر) استفاده کنید.

چکاپ آنلاین سرطان پروستات

چکاپ آنلاین سرطان پروستات

از هر 8 مرد یک نفر به سرطان پروستات مبتلا می شود. این بیماری در افرادی که سابقه فردی و خانوادگی ابتلا به برخی بیماری ها را دارند، بیشتر مشاهده می شود. با پاسخ دهی به سوال های مطرح شده در بخش چکاپ سرطان پروستات، می توانید در سه دقیقه متوجه شوید که آیا لزومی دارد آزمایش PSA انجام دهید و یا اگر این آزمایش را قبلا انجام داده اید نتیجه ی آن چگونه تفسیر می شود.

چکاپ آنلاین سرطان پروستات، یکی از ابزارهای مرجع تخصصی سرطان پروستات ایران است که به شما کمک می کند تا بفهمید آیا شما در معرض خطر سرطان پروستات هستید یا خیر. با توجه به اینکه تشخیص زودرس سرطان پروستات بسیار مهم است، استفاده از این ابزار می تواند به شما کمک کند تا به موقع اقدامات لازم را انجام دهید.