لوگو مرجع تخصصی سرطان پروستات ایران

علائم سرطان پروستات | چگونه سرطان پروستات را تشخیص دهیم؟

در این مقاله به نشانه های مهم و علائم سرطان پروستات می‌پردازیم؛ چگونه می‌توانیم آنها را تشخیص دهیم و جلوگیری کنیم؛ چگونه از ابتلا به سرطان پروستات مطلع شویم.

علائم سرطان پروستات | چگونه سرطان پروستات را تشخیص دهیم؟

اکثر افراد مبتلا به سرطان پروستات در مراحل اولیه، هیچگونه علامت یا نشانه‌ای از بیماری ندارند. اما با توجه به برخی عوامل می توان به این نتیجه رسید که بعضی افراد، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند، این موارد به عنوان عوامل خطر برای ابتلا به سرطان پروستات نیز شناخته می شوند. حتی اگر هیچ یک از علائمی که در ادامه در مورد آنها صحبت می کنیم را تجربه نکرده‌اید، بهتر است در صورت داشتن هر یک از شرایط زیر در مورد احتمال ابتلا به سرطان پروستات با پزشک خود صحبت کنید:

 • سن بالای 50 سال
 • سابقه ابتلا به این سرطان در پدر یا برادر
 • نژاد سیاه پوست

این جمله را از بسیاری از افراد مبتلا به سرطان پروستات می شنوید: "من هیچ علامتی نداشتم اما پس از انجام آزمایش و بیوپسی مشخص شد که مبتلا به سرطان پروستات در مراحل اولیه هستم"

علائم سرطان پروستات

آیا سرطان پروستات علامت و نشانه‌ای دارد؟

بیشتر افراد مبتلا به سرطان پروستات در مراحل اولیه، هیچگونه علامت یا نشانه‌ای را تجربه نمی کنند. یکی از دلایل این اتفاق، نحوه رشد سرطان است. معمولاً زمانی علائم اولیه مشاهده خواهند شد که سرطان در نزدیکی لوله‌ای که ادرار از آن خارج می شود (مجرای ادرار) رشد کند و به آن فشار بیاورد و در نحوه دفع ادرار اختلال ایجاد کند. اما از آنجایی که سرطان پروستات معمولاً در قسمت دیگری از پروستات (قسمت بیرونی) شروع به رشد می کند، سرطان اولیه پروستات اغلب بر مجرای ادرار فشار نمی آورد و در نتیجه علامتی هم ایجاد نمی کند.

علائم و اختلالات مرتبط با بزرگی پروستات یا سرطان پروستات

ایجاد اختلال در نحوه دفع ادرار، می تواند نشان دهنده ابتلا به عارضه‌ای غیرسرطانی و بسیار رایجی به نام بزرگی خوش خیم پروستات (BPH) باشد، اما با این حال لازم است معاینه و بررسی های دقیقی برای اطمینان از سرطانی نبودن پروستات انجام شود. علائم ادراری مشترک بین بزرگی خوش خیم پروستات و سرطان پروستات عبارتند از:

 • اختلال در شروع دفع ادرار یا تخلیه مثانه
 • جریان ضعیف ادرار 
 • احساس اینکه مثانه به خوبی تخلیه نشده است
 • نشت ادرار پس از اتمام دفع ادرار
 • تکرر ادرار، به خصوص در شب
 • نیاز فوری به دفع ادرار- ممکن است در برخی موارد پیش از رسیدن به دستشویی، ادرار نشت کند.

برای آشنایی با "بیماری بزرگی پروستات" می توانید، به سامانه سلامت ایرانیان مراجعه کنید.

نشانه هایی از پیشرفت سرطان پروستات

رشد سرطان پروستات در خارج از پروستات (سرطان موضعی پیشرفته پروستات) یا گسترش به دیگر قسمت های بدن (سرطان پروستات پیشرفته)، می تواند باعث ایجاد علائم دیگری از جمله موارد زیر شود:

 • کمر درد، درد در لگن یا باسن
 • اختلال در ایجاد یا حفظ نعوظ
 • مشاهده خون در ادرار یا مایع منی
 • کاهش بی دلیل وزن 

همه این علائم می توانند ناشی از ابتلا به عارضه های دیگری نیز باشند. اما با این حال، بهتر است با پزشک خود درباره هر گونه علائمی که تجربه کرده اید صحبت کنید تا پزشک بتواند دقیق تر علت آن را تشخیص داده و در صورت نیاز درمان مناسب آن را شروع کند.

علائم و اختلالات مرتبط با بزرگی پروستات

چگونه از ابتلا به سرطان پروستات مطلع شویم؟

بدون مراجعه به پزشک، هیچ راهی برای اطلاع از این که آیا مبتلا به سرطان پروستات هستید، وجود ندارد؛ زیرا بیشتر افراد مبتلا به سرطان پروستات اولیه، هیچگونه علامتی ندارند. همچنین در صورت بروز هرگونه علامت، ممکن است این علائم ناشی از عارضه های دیگری نیز باشند.

افراد بالای 50 سال (یا بالای 45 سال که دارای سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان پروستات و یا دارای نژاد سیاه‌پوست هستند) حتی اگر هیچ گونه علائمی هم نداشته باشند، بهتر است به طور منظم برای معاینه به پزشک مراجعه کنند. پزشک در صورت لزوم انجام آزمایش هایی را توصیه خواهد کرد.

برای آشنایی با "آزمایش های سرطان پروستات" می توانید، از بخش مقالات علمی سرطان پروستات ایران استفاده کنید.

خون در ادرار خون در ادرار از علائم ابتلا به سرطان پروستات | ادرار خونی

وجود خون در ادرار می تواند از علائم ابتلا به سرطان پروستات باشد. در این مقاله، به بررسی علائم سرطان پروستات و ارتباط آن با ادرار...

آیا سرطان پروستات ارثی است آیا سرطان پروستات ارثی است؟ ارتباط سرطان پروستات با ژنتیک

در این مقاله با علائم، عوامل ریسک و ارتباط سرطان پروستات با ژنتیک و جهش در BRCA1 و BRCA2 آشنا می شویم و به این سوال میپردازیم که...

چکاپ آنلاین سرطان پروستات

چکاپ آنلاین سرطان پروستات

از هر 8 مرد یک نفر به سرطان پروستات مبتلا می شود. این بیماری در افرادی که سابقه فردی و خانوادگی ابتلا به برخی بیماری ها را دارند، بیشتر مشاهده می شود. با پاسخ دهی به سوال های مطرح شده در بخش چکاپ سرطان پروستات، می توانید در سه دقیقه متوجه شوید که آیا لزومی دارد آزمایش PSA انجام دهید و یا اگر این آزمایش را قبلا انجام داده اید نتیجه ی آن چگونه تفسیر می شود.

چکاپ آنلاین سرطان پروستات، یکی از ابزارهای مرجع تخصصی سرطان پروستات ایران است که به شما کمک می کند تا بفهمید آیا شما در معرض خطر سرطان پروستات هستید یا خیر. با توجه به اینکه تشخیص زودرس سرطان پروستات بسیار مهم است، استفاده از این ابزار می تواند به شما کمک کند تا به موقع اقدامات لازم را انجام دهید.