لوگو مرجع تخصصی سرطان پروستات ایران

روش های درمانی سرطان پروستات | انتخاب درمان مناسب و موثر

در این مقاله، به بررسی جامع روش های درمانی سرطان پروستات می پردازیم و به شما کمک می کنیم تا درمان مناسب برای سرطان پروستات خود انتخاب کنید.

روش های درمانی سرطان پروستات | انتخاب درمان مناسب و موثر

آیا شما یا عزیزانی درگیر سرطان پروستات هستید؟ آیا به دنبال روش های موثر درمانی برای این بیماری هستید؟ در این مقاله، به بررسی جامع روش های درمانی سرطان پروستات می پردازیم و به شما کمک می کنیم تا درمان مناسب برای خود انتخاب کنید.

روش های موثر درمانی سرطان پروستات

سرطان پروستات می‌تواند با استفاده از روش‌های مختلفی درمان شود. در اینجا به تعدادی از روش های موثر درمانی سرطان پروستات اشاره می کنیم:

1. جراحی:

 • جراحی رادیکال پروستاتکتومی: در این روش، غده پروستات و کیسه های منی به طور کامل برداشته می شوند.
 • جراحی پروستاتکتومی رباتیک: نوعی جراحی کم تهاجمی است که با استفاده از ربات انجام می شود.

2. پرتو درمانی:

 • پرتو درمانی خارجی: در این روش، از پرتوهای پرانرژی برای از بین بردن سلول های سرطانی از خارج بدن استفاده می شود.
 • براکی تراپی: در این روش، دانه های رادیواکتیو به طور مستقیم در غده پروستات قرار داده می شوند.

3. هورمون درمانی:

 • هورمون درمانی: در این روش، سطح هورمون تستوسترون که می تواند به رشد سلول های سرطانی پروستات کمک کند، کاهش می یابد.
 • داروهای ضد آندروژن: این داروها از اتصال هورمون تستوسترون به سلول های سرطانی جلوگیری می کنند.
 • مهارکننده های آنزیم 5 آلفا ردوکتاز: این داروها سطح هورمون تستوسترون را در بدن کاهش می دهند.

4. شیمی درمانی:

 • شیمی درمانی: در این روش، از داروهایی برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود.

5. درمان های هدفمند:

 • داروهای هدفمند: این داروها سلول های سرطانی را با دقت بیشتری هدف قرار می دهند و عوارض جانبی کمتری نسبت به شیمی درمانی دارند.

انتخاب روش مناسب برای درمان سرطان پروستات

انتخاب روش مناسب برای درمان سرطان پروستات به عوامل مختلفی مانند مرحله و درجه سرطان، سن و سلامت عمومی بیمار، ترجیحات بیمار و در نظر گرفتن عوارض جانبی احتمالی هر روش بستگی دارد.

 • انتخاب روش مناسب برای درمان سرطان پروستات باید توسط یک تیم متخصص شامل اورولوژیست، انکولوژیست پرتو، انکولوژیست و متخصص غدد انجام شود.
 • این تیم با در نظر گرفتن تمام عوامل و شرایط بیمار، بهترین روش درمانی را به او پیشنهاد می دهد.

انتخاب بهترین روش درمان

انتخاب بهترین روش درمان برای سرطان پروستات یک تصمیم پیچیده است که باید توسط بیمار، پزشک و سایر متخصصان مراقبت‌های بهداشتی گرفته شود.

عوامل مهم در انتخاب بهترین روش درمان

 • مرحله و نوع سرطان
 • سن و سلامت عمومی بیمار
 • ترجیح بیمار
 • عوارض جانبی احتمالی هر روش درمانی
 • هزینه درمان

برای انتخاب بهترین روش درمان، باید با پزشک خود در مورد تمام گزینه‌های موجود صحبت کنید و مزایا و معایب هر روش را به طور کامل بررسی کنید.

چه عواملی بر انتخاب گزینه‌های درمانی بیمار تأثیر می‌گذارند؟

گزینه‌های درمانی، بر اساس محل قرارگیری سرطان تعیین می‌شوند؛ به این صورت که سرطان در غده پروستات قرار دارد (موضعی)، یا در خارج از پروستات گسترش یافته است (موضعی پیشرفته) و یا به دیگر قسمت‌های بدن نیز گسترش یافته است (سرطان پیشرفته).

ممکن است بیمار، تنها یک گزینه درمانی برای انتخاب داشته باشد. پزشک یا پرستار متخصص، تمام گزینه‌های درمانی را برای بیمار توضیح می‌دهند و به او در انتخاب روش مناسب کمک خواهند کرد.

گزینه‌های درمانی و انتخاب آنها به عوامل مختلفی از جمله موارد زیر بستگی دارد:

 • سرطان تا چه اندازه گسترش یافته است (مرحله آن)
 • سرطان با چه سرعتی در حال رشد است؟
 • مزایا و معایب هر روش درمانی چیست؟
 • هر روش درمانی شامل چه مراحلی است؟
 • عوارض جانبی احتمالی هر روش درمانی چیست؟
 • موارد عملی، مانند اینکه هر چند وقت یکبار بیمار باید به بیمارستان مراجعه کند، یا اینکه فاصله بیمار از نزدیکترین بیمارستان چقدر است؟
 • طرز فکر بیمار در مورد درمان‌های مختلف چگونه است؟
 • در صورت عود یا گسترش سرطان، این روش درمانی، چه تاثیری بر گزینه‌های درمانی بعدی خواهد داشت؟
 • سلامت عمومی بیمار
 • پیش‌بینی درباره مدت زمان بقای بیمار

در صورت نیاز به انجام درمان‌های بیشتر، اولین درمانی که انجام می‌شود می‌تواند بر درمان‌های بعدی نیز تأثیر بگذارد. در این مورد با پزشک معالج یا پرستار خود صحبت کنید.

بهتر است هر سوالی دارید را یادداشت کنید تا در ملاقات بعدی از پزشک خود بپرسید؛ همچنین می‌توانید همراه با یکی از اعضای خانواده، همسر یا دوستان خود به پزشک مراجعه کنید.

همچنین نوشتن یا ضبط کردن مکالمات با پزشک نیز، می‌تواند در به خاطر سپردن مطالب به بیمار کمک کند. بیمار اجازه دارد مکالمات جلسات معاینه را ثبت کند زیرا مواردی که ذکر می‌شوند معمولا اطلاعات شخصی بیمار هستند. درباره ضبط کردن مکالمات، به پزشک یا پرستار خود اطلاع دهید.

سرطان پروستات لوکال

سرطان پروستات لوکال، سرطانی است که در داخل پروستات قرار دارد و به دیگر قسمت‌های بدن گسترش نیافته است.

چه گزینه‌های درمانی برای سرطان پروستات لوکالیزه وجود دارند؟

سرطان پروستات موضعی معمولا رشد کندی دارد - یا اصلاً رشد نمی‌کند - و ممکن است نیازی به درمان نداشته باشد. به جای آن می‌توان از معاینات منظمی برای کنترل سرطان استفاده کرد. در این صورت، درمان معمولا با هدف از بین بردن کامل سرطان انجام خواهد شد.

دو روش برای نظارت بر سرطان پروستات لوکال وجود دارد. این روش‌ها شامل موارد زیر هستند:

درمان‌های اصلی که برای درمان سرطان پروستات لوکال انجام می‌شوند شامل موارد زیر هستند:

 • جراحی (پروستاتکتومی رادیکال)
 • پرتودرمانی خارجی
 • براکی‌تراپی

همچنین ممکن است سونوگرافی متمرکز با شدت بالا (HIFU) یا کرایوتراپی نیز تجویز شود؛ البته این موارد، گزینه‌های درمانی رایجی نیستند.

ممکن است برخی از گزینه‌های درمانی برای بیمار مناسب نباشند، بنابراین باید با پزشک یا پرستار خود در مورد گزینه‌های درمانی مناسب خود صحبت کنید.

شما میتوانید از مرجع سرطان پروستات ایران، اطلاعات تکمیلی را در خصوص "گزینه های درمانی برای درمان سرطان پروستات لوکالیزه" کسب کنید.

آیا انجام درمان برای سرطان پروستات لوکالیزه ضروری است؟

این سوال ممکن است کمی عجیب به نظر برسد، اما بسیاری از سرطان‌های موضعی پروستات به قدری آهسته رشد می‌کنند که مشکلی ایجاد نمی‌کنند و یا بر بقای بیمار تأثیری نمی‌گذارند. بسیاری از افراد مبتلا به سرطان پروستات موضعی معمولا به انجام درمان نیاز ندارند.

در صورتی که نتایج آزمایش‌ها نشان دهند که احتمال گسترش سرطان به خارج از پروستات بسیار پایین است، ممکن است از روش‌های نظارت بر سرطان استفاده شود. این بدان معناست که بیمار، تا زمانی که سرطان شروع به رشد نکرده و یا علائمی ایجاد نکرده است، تحت درمان قرار نخواهد گرفت. در عوض، معاینات منظم، از جمله آزمایش‌های PSA، برای بررسی رشد سرطان، انجام خواهند شد.

در صورت تمایل به استفاده از روش‌های نظارت فعال یا نظارت مراقبتی، باید پیش از تصمیم گیری در این باره، اطلاعات کافی در این باره را کسب کنید. استفاده از روش‌های نظارتی، برای همه افراد مناسب نیست. برخی از افراد از انجام درمان خودداری می‌کنند، اما برخی دیگر ممکن است نگران عدم درمان سرطان خود باشند. در مورد وضعیت خود با پزشک یا پرستار خود، یا پرستاران و متخصصان ما صحبت کنید.

کدام روش درمانی برای سرطان پروستات لوکالیزه بهتر است؟

هیچ روشی به عنوان بهترین روش درمانی برای سرطان پروستات موضعی وجود ندارد و هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. همه درمان‌ها می‌توانند با عوارض جانبی همراه باشند. نوع عارضه جانبی، به درمانی که انجام می‌شود و همچنین به تجربه و مهارت درمانگر بستگی دارد. بنابراین از جراح، انکولوژیست یا پزشک رادیوگرافی خود در مورد نتایج درمان‌هایی که انجام داده‌اند و میزان عوارض جانبی آنها بپرسید. هر روش درمانی، بر افراد مختلف تاثیرات متفاوتی نیز دارد. ممکن است بیمار، همه عوارض جانبی احتمالی را تجربه نکند، اما در هنگام انتخاب روش درمانی، باید هر کدام از این عوارض جانبی را در نظر گرفت.

در صورت نیاز به درمان بیشتر، اولین درمانی که انجام می‌شود می‌تواند بر درمان‌های آینده نیز تأثیر بگذارد. در مورد درمان‌هایی که ممکن است در صورت عود سرطان انجام شوند، بخوانید.

سرطان پروستات لوکال پیشرفته

سرطان پروستات موضعی پیشرفته، سرطانی است که شروع به خارج شدن از پروستات کرده یا به ناحیه بیرون از پروستات گسترش یافته است.

گزینه‌های درمانی برای سرطان پروستات لوکال پیشرفته چه مواردی هستند؟

هدف از درمان سرطان پروستات پیشرفته، از بین بردن کامل سرطان یا تحت کنترل نگه داشتن آن، بسته به میزان گسترش سرطان، است.

گزینه‌های درمانی برای سرطان پروستات پیشرفته موضعی شامل موارد زیر هستند:

 • پرتودرمانی خارجی همراه با هورمون درمانی (در برخی موارد همراه با براکی تراپی با دوز بالا یا براکی تراپی با دانه های دائمی نیز انجام می‌شود)
 • هورمون درمانی به تنهایی
 • جراحی (پروستاتکتومی رادیکال)، که معمولا همراه با هورمون‌درمانی و رادیوتراپی انجام می‌شود
 • نظارت مراقبتی

در برخی موارد محدود، ممکن است براکی تراپی با دوز بالا به تنهایی نیز تجویز شود.

انتخاب یک روش درمانی برای سرطان پروستات لوکال پیشرفته

گزینه‌های درمانی مناسب، بر اساس میزان گسترش سرطان انتخاب می‌شوند. در این زمان، پزشک یا پرستار، درباره گزینه‌های درمانی با بیمار صحبت می‌کنند و به او کمک می‌کنند تا درمان مناسب خود را انتخاب کند. ممکن است بیمار، شرایط انجام همه روش‌های درمانی ذکر شده را نداشته باشد.

شما میتوانید از مرجع سرطان پروستات ایران، اطلاعات تکمیلی را در خصوص "انواع روش های درمانی سرطان پروستات" کسب کنید.

سرطان پیشرفته پروستات (متاستاتیک)

سرطان پیشرفته پروستات، سرطانی است که از پروستات به دیگر قسمت‌های بدن گسترش یافته است. به این سرطان، سرطان پروستات متاستاتیک، سرطان ثانویه پروستات،متاستاز یا مِت نیز گفته می‌شود.

در صورت ابتلا به سرطان پروستات پیشرفته، استفاده از روش‌های درمانی، در بهبود سرطان تاثیری نخواهند داشت؛ اما می‌توانند به کنترل آن و مدیریت علائم آن کمک کنند.

از چه گزینه‌های درمانی می‌توان برای درمان سرطان پروستات پیشرفته استفاده کرد؟

برای بیمارانی که به تازگی از ابتلا به سرطان پیشرفته پروستات مطلع شده اند، درمان‌های زیر پیشنهاد می‌شوند:

 • شیمی درمانی همراه با هورمون درمانی
 • هورمون درمانی به تنهایی
 • شرکت در آزمایش‌های بالینی

در صورت عدم بروز هرگونه علائم و عدم تمایل بیمار برای انجام درمان و بروز عوارض جانبی و یا تمایل به تعویق آن، می‌توان از روش نظارت بر سرطان استفاده کرد. به این روش، نظارت مراقبتی نیز گفته می‌شود. معمولا استفاده از این روش، برای افراد مبتلا به سرطان پروستات پیشرفته توصیه نمی‌شود؛ زیرا نظارت مراقبتی، در کنترل سرطان یا جلوگیری از رشد و گسترش آن نقشی ندارد. پزشک می‌تواند در مورد مزایا و معایب نظارت مراقبتی اطلاعات بیشتری در اختیار بیمار قرار دهد.

در صورت عود سرطان پروستات پیشرفته، چه اقداماتی باید انجام شود؟

ممکن است اولین درمان، به کنترل سرطان کمک کند. اما با گذشت زمان، سرطان می‌تواند دچار تغییر شود و دوباره شروع به رشد کند.

درمان بیمار، معمولاً در اولین درجه هورمون درمانی خود باقی خواهد ماند. زیرا هورمون درمانی به پایین نگه داشتن میزان تستوسترون در بدن کمک می‌کند. اما درمان‌های دیگری نیز وجود دارند که می‌توان در کنار درمان معمول، برای کمک به کنترل سرطان و مدیریت هرگونه علائم از آنها استفاده کرد.

این گزینه‌های درمانی شامل موارد زیر هستند:

 • هورمون درمانی اضافی
 • شیمی درمانی اضافی
 • رادیوم-223
 • شرکت در آزمایش‌های بالینی

درمان‌هایی برای کمک به کنترل علائم

سرطان پروستات پیشرفته می‌تواند باعث ایجاد علائمی مانند درد استخوان شود. در صورت بروز علائم، با پزشک یا پرستار خود صحبت کنید – می‌توان از درمان‌هایی برای کمک به کنترل آنها استفاده کرد. همچنین استفاده از روش‌های درمانی ذکر شده، می‌تواند به تأخیر در بروز یا تسکین برخی علائم کمک کند. همچنین برخی دیگر از درمان‌ها وجود دارند که از آنها برای کمک به کنترل علائم استفاده می‌شود.

شما میتوانید از مرجع سرطان پروستات ایران، اطلاعات تکمیلی را در خصوص "سرطان پروستات متاستاتیک" کسب کنید.

سوالاتی که باید از پزشک یا پرستار خود بپرسید

بهتر است هر سوالی که باید در قرار بعدی از پزشک خود بپرسید را یادداشت کنید. در صورت نیاز به انتخاب روش درمانی مناسب، می‌توان از سوالات زیر برای کسب اطلاعات بهتر از پزشک یا پرستار استفاده کرد:

 • چه درمان‌هایی برای من مناسب است؟
 • چقدر فرصت برای تصمیم‌گیری دارم؟
 • مزایا و معایب هر روش درمانی چیست؟ عوارض آنها چیست؟
 • اثربخشی هر درمان چقدر خواهد بود؟
 • آیا می‌توانم نتایج درمان‌هایی را که انجام داده اید ببینم؟
 • هدف از انجام درمان‌ها کنترل سرطان پروستات است یا از بین بردن کامل آن؟
 • اگر هدف از درمان از بین بردن کامل سرطان باشد، احتمال عود سرطان پس از درمان چقدر خواهد بود؟
 • اگر هدف از درمان کنترل کردن سرطان باشد، چه مدت می‌توان آن را تحت کنترل نگه داشت؟
 • چه درمان‌ها و حمایت هایی برای کمک به کنترل عوارض جانبی وجود دارد؟
 • آیا تمام درمان‌ها در مراکز درمانی این منطقه انجام می‌شوند؟ اگر خیر، برای استفاده از آنها باید به کجا مراجعه کنم؟
 • پس از درمان، هر چند وقت یکبار نیاز به انجام معاینه خواهم داشت و این معاینات شامل چه مواردی می‌شوند؟ علائم عود سرطان چیست؟
 • در صورتی که درمان‌ها اثربخشی نداشته باشند، از چه درمان‌های دیگری می‌توان استفاده کرد؟
 • آیا می‌توانم در هر گروه آزمایش بالینی شرکت کنم؟
 • در صورت داشتن هر گونه سوال یا مشاهده علائم جدید، با چه کسی می‌توانم تماس بگیرم؟

عوارض جانبی درمان های مختلف سرطان پروستات

 • هر روش درمانی عوارض جانبی خاص خود را دارد.
 • بیمار باید قبل از شروع درمان، از عوارض جانبی احتمالی هر روش آگاه باشد.

در ادامه خلاصه ای از عوارض جانبی هر درمان ارائه می شود، برای کسب اطلاعات تفصیلی به بخش عوارض جانبی هر درمان مراجعه نمایید.

جراحی:

 • بی اختیاری ادرار. نشت ادرار، به خصوص در هنگام سرفه یا عطسه.
 • اختلال نعوظ. مشکل در ایجاد یا حفظ نعوظ.
 • عفونت. خطر عفونت در محل جراحی.
 • درد. درد در ناحیه لگن یا کمر.
 • خونریزی. خونریزی از رکتوم یا آلت تناسلی.

هورمون درمانی:

 • گرگرفتگی. احساس گرما ناگهانی در صورت و بدن.
 • تعریق شبانه. تعریق بیش از حد در شب.
 • کاهش میل جنسی. کاهش میل و توانایی جنسی.
 • پوکی استخوان. ضعیف شدن استخوان ها و افزایش خطر شکستگی.
 • افزایش وزن. افزایش وزن ناخواسته.
 • افسردگی. تغییرات خلقی و احساس افسردگی.

رادیوتراپی:

 • خستگی. احساس خستگی و کمبود انرژی.
 • اسهال. شل شدن مدفوع و افزایش دفعات دفع.
 • تکرر ادرار. نیاز به دفع ادرار در دفعات بیشتر.
 • سوزش ادرار. احساس سوزش یا درد هنگام دفع ادرار.
 • التهاب پوست. قرمزی، خارش یا تاول در ناحیه تحت تابش.

عوارض جانبی درازمدت: مانند مشکلات باروری و افزایش خطر ابتلا به سرطان های دیگر.

شیمی درمانی:

 • ریزش مو. ریزش موی سر و بدن.
 • حالت تهوع و استفراغ. احساس تهوع و استفراغ.
 • کاهش گلبول های سفید خون. افزایش خطر ابتلا به عفونت.
 • کاهش گلبول های قرمز خون. کم خونی و خستگی.
 • خونریزی. خونریزی لثه، بینی یا رکتوم.
 • آسیب عصبی. بی حسی، سوزن سوزن شدن یا درد در دست ها و پاها.

نکته: این عوارض در همه افراد رخ نمی دهد و شدت آنها نیز متفاوت است.

مهم. قبل از شروع هر گونه درمان، با پزشک خود در مورد عوارض احتمالی صحبت کنید.

مراقبت های بعد از درمان

 • بعد از درمان، بیمار باید به طور منظم توسط پزشک معاینه و آزمایش شود.
 • این کار برای اطمینان از عدم عود مجدد سرطان و بررسی عوارض جانبی احتمالی درمان انجام می شود.

سخن آخر

سرطان پروستات یک بیماری جدی است، اما با درمان‌های مختلف می‌توان آن را کنترل کرد و شانس بقا را افزایش داد.

همیشه برای انتخاب بهترین روش درمان با پزشک خود مشورت کنید.

روش های جراحی پروستات انواع روش های جراحی پروستات + نکات قبل و بعد از جراحی

روش های جراحی پروستات می توانند بهبودی در بیماری های پروستات را فراهم کنند. در این مقاله، به بررسی انواع روش های جراحی پروستات و...

هورمون درمانی سرطان پروستات انواع هورمون درمانی سرطان پروستات چیست و چگونه انجام می‌شود

هورمون درمانی سرطان پروستات، یکی از روش های درمانی است که با استفاده از هورمون‌ها به هدف کنترل رشد سرطان و کاهش سطح هورمون‌های م...

شیمی درمانی برای سرطان پروستات شیمی درمانی برای سرطان پروستات | روش، عوارض جانبی و نکات مهم

درمان سرطان پروستات ممکن است شامل عمل جراحی، رادیوتراپی، هورمون درمانی و شیمی درمانی باشد. در این مقاله به بررسی روش شیمی درمانی...

انواع رادیوتراپی سرطان پروستات انواع رادیوتراپی سرطان پروستات و عوارض آن (پرتودرمانی)

رادیوتراپی سرطان پروستات (پرتودرمانی) به عنوان یکی از روش‌های اصلی درمان سرطان پروستات استفاده می‌شود و می‌تواند به طور موثری در...

کرایوتراپی برای سرطان پروستات کرایوتراپی برای سرطان پروستات | انجماد سلول های پروستات

در این مقاله به معرفی فرایند انجماد سلول‌های پروستات با سرما، کرایو ابلیشن، کرایوتراپی برای سرطان پروستات و یا انجماد ضایعه پروس...

هایفو چیست هایفو چیست؟ درمان سرطان پروستات با هایفو (HIFU)

یکی از این روش‌های جدید در درمان سرطان پروستات، هایفوتراپی (HIFU) است. در این مقاله به بررسی هایفو و کاربردهای آن در درمان سرطان...

ایمونوتراپی سرطان پروستات ایمونوتراپی سرطان پروستات | توقف سرطان با ایمنی درمانی

با پیشرفت‌های اخیر در علم پزشکی، روش‌های جدیدی برای درمان سرطان پروستات معرفی شده‌اند. یکی از این روش‌ها ایمونوتراپی سرطان پروست...

چکاپ آنلاین سرطان پروستات

چکاپ آنلاین سرطان پروستات

از هر 8 مرد یک نفر به سرطان پروستات مبتلا می شود. این بیماری در افرادی که سابقه فردی و خانوادگی ابتلا به برخی بیماری ها را دارند، بیشتر مشاهده می شود. با پاسخ دهی به سوال های مطرح شده در بخش چکاپ سرطان پروستات، می توانید در سه دقیقه متوجه شوید که آیا لزومی دارد آزمایش PSA انجام دهید و یا اگر این آزمایش را قبلا انجام داده اید نتیجه ی آن چگونه تفسیر می شود.

چکاپ آنلاین سرطان پروستات، یکی از ابزارهای مرجع تخصصی سرطان پروستات ایران است که به شما کمک می کند تا بفهمید آیا شما در معرض خطر سرطان پروستات هستید یا خیر. با توجه به اینکه تشخیص زودرس سرطان پروستات بسیار مهم است، استفاده از این ابزار می تواند به شما کمک کند تا به موقع اقدامات لازم را انجام دهید.